20:22 04 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT. Turneu la Ovidiu Farul Constanța, victorie cu 4-0 cu Mitrovica, în UEFA Women's Champions League. Următorul adversar, Valerenga! (GALERIE FOTO + VIDEO)

04 Sep, 2024 17:48 385 Marime text

Arena centrală din baza sportivă a Academiei Hagi, de la Ovidiu, găzduiește, astăzi, 4 septembrie 2024, de la ora 18.00, meciul dintre echipele feminine Farul Constanța (campioana României) și KSS Mitrovica (campioana din Kosovo), din UEFA Women's Champions League

Este un turneu în trei, care se desfășoară la baza de la Ovidiu între 4 și 7 septembrie 2024 și la care mai participă campioana din Norvegia, Valerenga.
Sursa foto: ZIUA de Constanța
Aceasta va întâlni învingătoarea dintre Farul și Mitrovica, iar cine va câștiga va avansa în play-off-ul Champions League, ultimul tur înaintea fazei grupelor.

Intrarea spectatorilor la meciul Farul - Mitrovica este liberă.

Farul (antrenor, Raluca Sârghe - Simes): Lilian Awuor – Ioana Stancu, Antonia Bratu, Ana Maria Stanciu, Enez mango – Ioana Bortan, Olga Iordăchiuși (Cpt.) – Ioana Bălăceanu, Carolina Țabur, Claudia Chiper – Laura Rus.

Rezerve: Mirela Ganea, Adelina Voinescu, Florentina istrate, Denisa Maria Băcanu, Nicol Dincă Vuia, Maria Cristea, Nikoleta Boycheva, Violeta Bogos, Tabita Croitoru, Nathalie Stoicescu.

KSS Mitrovica (antrenor, Veton Citaku): Viona Rexhepi (cpt.) - Albulena Fejza, Agnesa Gashi, Elmedina Avdili, Fatlinda Ramaj - Marigone Tahiri, Bardha Mahmuti, Blerta Shala - Bahtije Miftari, Jehona Shala, Egzona Zeka.

Rezerve: Rajmonda Spahiu, Fatbardha Osmani, Rita Feka, Gresa Haziri, Shkurte Maliqi, Floriana Haxhiu, Erza Sadiku, Albina Kolshi, Albina Gegaj, Donika Syla.

UPDATE:

Meciul a început.

UPDATE:

Farul controlează startul de meci, iar în minutul 7 Claudia Chiper ratează o mare ocazie.
UPDATE:

Meciul a fost oprit mai multe minute și nu a continuat decât după ce galeria Farului a fost evacuată.

Din câte se pare, motivul evacuării a fost afișarea de către fani a drapelului Serbiei, în contextul meciului cu echipa din Kosovo, lucru interzis. În momentul părăsirii sectorului de tribună, unii suporteri au scandat „Serbia, Serbia!“.

UPDATE:

În minutul 36, la Farul s-a operat prima schimbare, Florentina Istrate în locul Ioanei Bălăceanu.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, scorul este 0-0.

UPDATE:

A început repriza a doua.

UPDATE:

În minutul 48, s-a deschis scorul, este 1-0 pentru Farul, a marcat Laura Rus, din lovitură liberă de la marginea careului.

După ce a marcat, Laura Rus a arătat un mesaj pe care îl avea scris pe maiou, sub tricou: „V 13“.

UPDATE:

În minutul 58, Farul și-a mărit diferența, 2-0, după golul Ioanei Stancu. Fază foarte frumoasă în careul KSS Mitrovica!

UPDATE:

În minutul 64, o nouă schimbare la Farul, Tabita Croitoru în locul Laurei Rus.

UPDATE:

3-0 în minutul 76, a înscris pentru Farul și Tabita Croitoru!

UPDATE:

În minutul 80, la Farul se fac trei schimbări: Iordăchiuși – Cristea, Bortan – Bogoș, Stanciu – Boycheva.

UPDATE:

În minutul 82, penalty pentru Farul, dar Tabita Croitoru ratează, trăgând în bară!

UPDATE:

Scorul s-a făcut totuși 4-0 în scurt timp, în minutul 84, a marcat Carolina Țabur.

UPDATE:

Scorul putea deveni și mai mare. Farul ratând ocazie după ocazie pe final de meci.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat, Farul a învins cu 4-0, iar sâmbătă, 7 septembrie 2024, de la ora 15.00, va juca pe același teren cu Valerenga, campioana Norvegiei.