13:14 17 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rezultate CS Farul Constanța 17 medalii obținute de înotători la Naționalele de cadeți (GALERIE FOTO)

17 Jul, 2024 11:12 210 Marime text

Sportivii secției de natație a CS Farul Constanța au obținut 17 medalii (șapte de aur, patru de argint și șase de bronz) la la Campionatul Național de Înot pentru cadeți (12-13 ani), desfășurat la Târgoviște.

Locul I - Ionașcu Araxi Maria – 100 m liber
Locul I - Ionașcu Araxi Maria – 200 m spate
Locul I - Zburlea Cristian Andrei – 50 m fluture
Locul I - Talpac Bogdan Cristian – 100 m bras
Locul I - Talpac Bogdan Cristian -200 m bras
Locul I - Ștafetă 4x100m – liber fete 12 ani – Ionașcu Araxi Maria, Enciu Ana – Maria, Avădăni Teodora, Negoi Maia Ioana
Locul I - Ștafetă 4x100m – liber masculin 13 ani – Nicula Darius Alexandru, Talpac Bogdan Cristian, Goșiu Lucas, Ioja Horia

Locul III - Nicula Darius Alexandru – 200 spate
Locul III - Ștafetă 4x100m – mixt fete 12 ani – Ionașcu Araxi Maria, Enciu Ana – Maria, Avădăni Teodora, Negoi Maia Ioana

Antrenor: Răzvan Ionuț Florea.

De dubliniat că sportivii au fost formați și se pregătesc în cadrul clubului Atena Sport Club - Scoala de inot Razvan Florea, fiind în prezent legitimați la Clubul Sportiv Farul Constanta.

La finala Campionatului Național de Atletism pentru juniori 2 (Under-16), întrecere desfășurată la București, Alecsandra Scărlătescu a obținut medalia de bronz la 200 m. Antrenor: Eveline Anca Lisenco, instructor sportiv: Bianca Șiangă.

La Campionatul Balcanic, desfășurat la Maribor, în Slovenia, Vlad Georgian Dima (dublu legitimat: CSS Tulcea – CS Farul Constanța, antrenor: Gheorghe Ciulei), s-a clasat pe locul IV, la aruncarea suliței (cu 60,08 m).

La lupte, finala Campionatului Național de lupte greco-romane pentru juniori 3, s-a desfășurat la Târgu Mureș, iar Iasar Babi Eduard, de la CS Farul Constanța (antrenor, Gheorghe Grigore), a obținut medalia de bronz la categoria 41 kg.

Sursa foto: CS Farul Constanța

Atleții Cristian Meheș și Vlad Georgian Dima, vicecampioni naționali (GALERIE FOTO)