11:24 28 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rugby în 7 CSM Constanța, învingătoare în etapa a doua din Campionatul Național (GALERIE FOTO)

28 Jul, 2024 09:18 211 Marime text
CSM Constanța. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Rugby)
Rugbyștii de la CSM Constanța au susținut meciurile etapei a doua din Campionatul Național de rugby în 7 (Elită), pe Stadionul „Iuliu Hațieganu“ din Cluj-Napoca.

În Grupa B, CSM Constanța a început cu dreptul și a învins clar RC Bârlad cu 36-5 (12-5), apoi, echipa de pe litoral nu le-a lăsat nicio șansă gazdelor de la CSU Elbi Cluj, de care au dispus cu 33-5 (14-0).

În ultimul joc din grupă, CSM Constanța a câștigat fără emoții cu CSM Galați, scor 38-10 (17-0).

Trei victorii, în urma cărora formația antrenată de Alexandru Lupu a jucat finala mare a turneului, cu Rapid București.

În acest meci decisiv, CSM Constanța și-a demonstrat superioritatea și a învins Rapid cu 31-21 (7-0).

Un turneu remarcabil făcut de formația noastră, vicecampioana națională en-titre, care în ultima etapă, sâmbătă, 3 august la București va da totul pentru a fi din nou pe primul loc, este mesajul CSM Constanța.

În etapa inaugurală, desfășurată la Năvodari, CSM Constanța s-a clasat pe locul al treilea, după ce a câștigat finala mică a turneului, 26-5 cu formația gazdă, CS Năvodari.

CSM Constanța, învingătoare în finala mică a primului turneu din Campionatul Național (GALERIE FOTO)