02:13 15 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Superliga 2024/2025 Farul Constanța, aproape de victorie în deplasare cu Petrolul Ploiești

14 Sep, 2024 23:35 219 Marime text
Denis Alibec. Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)
Farul Constanța a disputat astăzi, 14 septembrie 2024, meciul din etapa a noua a Superligii 2024/2025, întâlnind în deplasare Petrolul Ploiești.

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1 (0-0), după ce „marinarii“ au deschis scorul.

Titular și căpitan al Farului, după plecarea lui Constantin Grameni la Rapid, Denis Alibec a deschis scorul în minutul 61, după o cursă în stilu-i caracteristic, iar căpitanul Petrolului, Gicu Grozav, a egalat în minutul 84, golul fiind acordat după analiza VAR. Petrolul a avut un gol anulat cu VAR în minutul 34.

Farul a fost foarte aproape de o victorie pe cât de importantă pe atât de meritată după aspectul partidei din deplasare cu Petrolul. S-a încheiat numai 1-1, după ce Alibec a deschis scorul în min.61 la capătul unei acțiuni superbe. Grozav a adus un punct pentru gazde după o fază fixă în min.83, cu un șut din careul de 6m. Alb-albaștrii au mai irosit alte situații foarte clare, mai ales prin Grigoryan, extrema din Armenia fiind mereu blocat în ultimul moment de portar sau de un fundaș advers, este mesajul Farului.

Au evoluat:

Petrolul (antrenor, Sanjin Alagic): Zima - Ricardinho, Papp, Huja, Dumitriu (77 Tolea) - Keita - Rădulescu (70 Bratu), De Jesus (64 Bempah), Jyry, Grozav - Tudorie. Rezerve: Eșanu - Stănică, Mateiu, Jahic, Botogan, Ilie, D. Radu, Hanca, R. Bucur.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, Bălașa, Gustavo, Ganea - Radaslavescu (77 Nedelcu), Dican, Vînă - Iancu (69 Doicaru), Alibec (90 Rivaldinho), Grigoryan (77 Dănuleasă). Rezerve: Ducan - Cercel, Buta, N. Popescu, Ciobanu, Casap, Stoian.

În clasament, Farul se află pe locul 11, cu 9 puncte, iar în etapa viitoare va juca acasă cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (locul 8, cu 11 puncte), duminică, 22 septembrie 2024, de la ora 16.00.

Hagi - „Va fi un meci deschis oricărui rezultat“ (VIDEO)