20:27 29 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Superliga 2024/2025 Farul Constanța, învinsă de Gloria Buzău

29 Sep, 2024 18:11 278 Marime text
Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)

Farul Constanța, campioana României din sezonul 2022/2023, a disputat astăzi, 29 septembrie 2024, meciul din etapa a 11-a a Superligii 2024/2025, în deplasare cu Gloria Buzău, ultima clasată înaintea partidei, iar partida s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 1-0 (0-0).

Golul a fost marcat de Canadjija (77).

Au evoluat:

Gloria Buzău (antrenor, Eugen Neagoe): Lazar - Ciranni, Lovric, Cestor, Ferraresso - Canadija (84 Călin), D.Albu - Jipa (66 A.Stan), Tavares, Isfan (59 I.Gheorghe) - Budescu (84 Matos)

Rezerve: Greab - Railean, Turda, Dumitrașcu, Akhmatov, Dobrosavlevici, Tescan, C. Dumitru.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, Țîru (46 Dănuleasă), Gustavo, Ganea, Radaslavescu (46 Nedelcu), Dican, Casap (80 Ciobanu) - Alibec, Rivaldinho (73 Stoian), Grigoryan (73 Doicaru).
11-le de start al Farului de la Buzău. Sursa foto: Farul Constanța
Rezerve: Ducan - Cercel, Buta, N. Popescu, Mustacă.

Farul a suferit, la Buzău, a cincea înfrângere din acest sezon. Un eșec neașteptat, inclusiv după modul în care s-a desfășurat meciul, în care Farul a fost, în multe momente, echipa care părea că poate direcționa catre Constanța cele 3 puncte. A fost bara lui Grigoryan în prima repriză, alte câteva situații bune care ar fi putut debloca tabela, dar cei care au reușit au fost buzoienii în min.77, pe contraatac. Farul a mai avut o ocazie bună în prelungiri, dar, din păcate, fără rezultat și pe tabelă, se arată pe site-ul oficial al Farului.

În clasament, echipa de pe litoral ocupă poziția a 11-a, cu 12 puncte, golaveraj 11-14. În 11 partide, „marinarii“ au trei victorii, trei egaluri și cinci înfrângeri.

În etapa viitoare, Farul joacă pe teren propriu cu Dinamo (locul 4, cu 17 puncte), vineri, 4 octombrie 2024, de la ora 21.00.

Hagi - „Trebuie să legăm victoriile, pentru a urca în clasament“ (VIDEO)