13:06 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Triatloniștii de la CSM Constanța, contribuție importantă la medalia de aur cucerită de România la Cupa Europeană (GALERIE FOTO)

16 Jun, 2024 14:26 883 Marime text

Medalie de aur la Cupa Europeană de Triatlon Juniori de la Izvorani pentru Team I Romania, cu sportivii de la CSM Constanța Raul Petre, Amalia Singuran și Carol Popa în primele trei schimburi!

Raluca Vîlcu a completat echipa tricoloră, care s-a impus într-o oră 14 minute și 43 de sutimi, devansând marea favorită, puternica echipă a Italiei, cronometrată în 1.15.11.

Team I Portugalia (1.16.20) a completat podiumul.

Iar aceasta nu a fost tot, Carol Popa obținând medalia de argint în concursul masculin.

Liderul la zi în clasamentul Europe Triathlon la juniori, sportivul legitimat la CSM Constanța a făcut una dintre cele mai bune curse din acest an. Carol a fost cel mai rapid la înot și la alergare, dar a pierdut secunde importante la bicicletă, unde a avut ghinionul să facă pană, fiind obligat să ruleze mai mult de 3km în acest fel!

Victoria i-a revenit bulgarului Aleksandar Bozhilov, iar italianul Sebastiano Margari a completat podiumul.

O cursă foarte bună a făcut și Raul Petre, care a încheiat pe locul 4, după ce a ieșit al doilea din apă, după Carol, și a încercat să-și ajute coechipierul.

Amalia Singuran a fost cea mai rapidă româncă din concurs, reușind un loc 7 promițător, în condițiile unei concurențe extraordinare, cu 33 de sportive de top la start.

Ioana Badea a încheiat pe locul 25, informează CSM Constanța.

La băieți, au mai concurat juniorii 2 Paul Galoiu, clasat pe locul 25, și Gabriel Mihăilescu, pe locul 28.

Felicitări, sportivilor și antrenorilor Cristi Doicescu și Gabriel Constantinescu! Hai, Constanța! Hai, România!, este mesajul clubului sportiv constănțean.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Triatlon)

Carol Popa se menține pe primul loc în clasamentul european, iar Raul Petre intră și el în Top 10 (GALERIE FOTO)