17:19 06 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Știri Constanța Zece gimnaste ale Clubului Sportiv „Victoria” Cumpăna s-au calificat la Cupa României

06 Oct, 2024 14:58 169 Marime text

Sursa foto: Facebook

În data de 5 Octombrie 2024, s-a desfășurat pe Sepsi Arena din municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna, “Campionatul Național de Junioare IV” la Gimnastică Ritmică. Evenimentul a fost organizat de: Federația Română de Gimnastică Ritmică în colaborare cu ACS Carla Ritmic Gim Brașov și Primăria Municipiului Sf. Gheorghe.

O competiție caracterizată de emoție și grație, în care cele mai bune sportive din țară și-au demonstrat abilitățile în speranța obținerii cele mai strălucitoare medalii și calificarea la Cupa României.

Sportivele Clubului Sportiv “Victoria” Cumpăna au reușit și cu această ocazie să obțină rezultate remarcabile:

• Badea Sofia (8 ani) a obținut 3 medalii: 1 medalie argint - individual compus; 2 medalii de bronz (fără obiect și coardă).
  • Banciu Sofia (9 ani) - Locul 5 - individual compus.
  • Vasiliu Ioana (9 ani) - Locul 7 - individual compus.

De asemenea, zece gimnaste ale Clubului Sportiv “Victoria” Cumpăna au fost calificate la Cupa României, cea mai importantă competiție de Gimnastică Ritmică din an, în data de 6 octombrie 2024.